Elektorët “nën shtetrrethim” për shkak të Trumpit, kanë marrë kërcënime me vdekje

Elektorët, të cilët sot zyrtarisht do të duhej të votonin për zgjedhjen e presidentit të ri të SHBA-ve, Donald Trump, thonë se kanë pranuar një numër të madh të thirrjeve telefonike kërcënuese dhe plot e-maila me urrejtje, kurse shumica nga ta kanë njoftuar se kanë marrë edhe kërcënime me vdekje.

Portali amerikan “Politico” shkruan se që nga momenti i votimit janë “nën shtetrrethim”, transmeton lajmi.net.

Sajti shkruan se 538 elektorë, të cilët duhet të konfirmojmë rezultatet e zgjedhjeve për president të SHBA-ve, janë hedhur në plan të parë të skenës politike nacionale si kurrë më parë në histori të Amerikës.

Një nga elektorët (kolegji elektoral) nga Teksasi thotë se është “bombarduar” më me shumë se 200 mijë e-maila.

Elektori republikan nga shteti federal i Miçigenit, Jimmy Rowds, thotë se kurrë nuk ka mundur ta paramendojë se dikush do t’i maltrentonte njerëzit sikur ata.