Dje lëkundje tërmeti në Tiranë, sot në disa qytet të Shqipërisë

Lekundje termeti u ndjene sot  ne mengjes ne Tirane.  Lekundja e pare sizmike u ndje rreth ores 7.20 min dhe llogaritet te kete qene me magnitude  3.3 e shkalles Rihter, ndersa e dyta u ndje rreth ores 7 26 minuta ,  me magnitude, 5.0 e shkalles Rihter, sipas njoftimeve  . Epiqendra e termetit, llogaritet te kete qene 34 km ne lindje te Tiranes dhe 14 km ne jug te Bulqizes, zone ne verilindje te vendit dhe te jete termet i kategorise 4.

Por lekundje termeti jane ndjere edhe ne disa zona te tjera  te vendit si ne Lezhe dhe  Elbasan, Shkoder, Laç, Puke, Bulqize . Sipas njoftimeve paraprake nga lekundjet e termetit, deri me tani, nuk njoftohen deme materiale.

Lekundje termeti u ndjene edhe rreth mesdites  te dites se shtune ne Tirane. lekundje qe  zgjaten me shume se 10-13 sekonda. Sipas te dhenave , termeti kishte patur magnitude 4,6 balle te shkalles Rihter , nderkohe, epiqendra e termetit ka qene 18 km ne juglindje te Bulqizes. /ata/

- Advertisement -

MË TË FUNDIT