Distria Krasniqi e fiton medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror në Japoni

Distria Krasniqi e ka fituar medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror të Xhudos 2019 në Japoni – pasi e mposhti Laura Martinez Abelendan në luftë për këtë çmim të dielën – e cila është e para për të në një kampionat botëror.

Krasniqi, e cila e humbi mundësinë për t’u bërë kampione bote pasi u mposht në gjysmëfinale, megjithatë u përkujdes ta shfrytëzojë mundësinë e dytë dhe të fundit për medalje dhe ia doli t’ia sjellë Kosovës të bronztën në kategorinë deri në 48 kilogramë, raporton Gazeta Express.

23-vjeçarja, kampione e botës në xhudo por si junior në kategorinë deri 52 kilogramë, e mundi me shumë lehtësi xhudisten spanjolle.

Kosovarja nuk i dha aspak mundësi Abelendanas duke e mposhtur me ippon pak sekonda brenda meçit.

Kjo është medalja e parë e Kosovës në ditën e parë të Kampionatit Botëror në Japoni.

Krasniqi pati një ditë fenomenale në Japoni sot, duke e kaluar rundin e parë pa luftë për shkak se renditen në top 10-she, ndërsa në rundin e dytë e mundi mongolen Narantsetseg Ganbaatar. Rundin e tretë e kaloi pasi e mundi Julia Figueran e Spanjës.

Kampionia Evropiane U23 në çerekfinale e mposhti Paula Pareton në një luftë të vështirë çerekfinale, para se të ndalej në gjysmëfinale nga kampionia e botës më 2017 dhe numri një i botës në kategorinë deri 48 kilogramë, japonezja Funa Tonaki.

Numri pesë i botës e la pas zhgënjimin që e përjetoi në gjysmëfinale dhe e fitoi medaljen e parë në një kampionat botëror si siniore, duke bërë një paraqitje të shkëlqyer ndaj xhudistes spanjolle Abelenda.

Në ditët në vazhdim, Kosovën do ta përfaqësojnë në botëror edhe Majlinda Kelmendi, Akil Gjakova, Nora Gjakova dhe Loriana Kuka. /Gazeta Express/

- Advertisement -

MË TË FUNDIT