Disa këshilla se si të parandaloni sulmin në zemër gjatë dimrit

Rreziku i një sulmi të papritur në zemër rritet në dimër, sipas disa studimeve. Derisa merkuri bie, trupi duhet të punojë shumë për të mbajtur temperaturën e trupit të shëndetshëm. Temperatura e ulët mund të aktivizojë sistemin nervor simpatik dhe mund të rrisë sekretimin e katekolaminave. Kjo mund të çojë në shtrëngim të enëve të gjakut të cilat mund të rrisin rrahjet e zemrës, presionin e gjakut, nivelet e kolesterolit dhe të përkeqësojnë procesin e koagulimit të gjakut. Të gjithë këta faktorë mund të rrisin rrezikun e një ataku kardiak.

Kardiologia Zakia Khan, ndan këshilla për të mbajtur shëndetin e zemrës në formë të mirë gjatë sezonit të dimrit.

Shmangni konsumimin e tepërt të alkoolit dhe pirjen e duhanit: Kjo mund të rrisë në mënyrë dramatike rrezikun për të marrë një atak në zemër në dimër.

Menaxhoni stresin tuaj: Stresi është një faktor i rëndësishëm për sëmundjet e zemrës dhe shkaktimin e sulmit në zemër. Stresi akut mund të çojë në një atak në zemër dhe stresi kronik shkakton ndryshime në rreshtimin e brendshëm të arterieve të zemrës duke shkaktuar inflamacion që mund të shkaktojë mpiksjen e gjakut si dhe atak në zemër.

Angazhohuni në hobi dhe aktivitete fizike: Kopshtaria, piktura, leximi, dëgjimi i muzikës mund të ndihmojnë në uljen e stresit. Provoni jogën dhe meditimin në shtëpi për të punuar në shëndetin holistik.

Bëni një gjumë të mirë gjatë natës: Siguroni gjumë të duhur gjatë natës dhe bëni pushime të rregullta nga puna.

Ushtrime ditore: Siguroni ushtrime të përditshme për të paktën 30 minuta në ditë. Shmangni ushtrimet jashtë herët në mëngjes në temperatura të ftohta. Zgjidhni ushtrime të brendshme si çiklizmi statik, joga etj.

Shmangni kripën dhe ëmbëlsirat e tepërta në dietën tuaj: Përdorni vaj gatimi të pangopur si vaji i shafranit, vaji i mustardës, etj. Rritni sasinë e porcionit të sallatës dhe frutave në dietën tuaj të përditshme.

Pini ujë të mjaftueshëm: Djersitja zvogëlohet në dimër, prandaj pacientët me dështim të zemrës mund të përjetojnë kongjestion të mushkërive veçanërisht nëse pinë më shumë ujë. Bisedoni me mjekun tuaj për sasinë e ujit që duhet të merret në mënyrë ideale. Nëse ndjeni diçka irrituese ose të pazakontë në trup, takoni mjekun tuaj.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT