Derisa VV e LDK në nivel qendror assesi të merren vesh, Quni e Haskuka vijnë me një “mesazh”

Edhe pse drejtuesit e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ata të Lëvizjes Vetëvendosje nuk po merren vesh për bashkëqeverisje, dy drejtuesit e këtyre partive në Prizren kanë publikuar së bashku një fotografi.Ndonëse në mbishkrimin e fotografisë nuk është përmendur fare koalicioni në nivel qendror, Quni e Haskuka kanë thënë se po punojnë për jetë më të mirë për qytetarët e Prizrenit.

Shënimi i plotë:

Në vazhdën e përpjekjeve për ta bërë sa më të mirë dhe më të besueshme qeverisjen lokale në Prizren, sot kam takuar kryetarin e komunës, Mytaher Haskuka.Si dy partner në qeverisje, jemi zotuar që të bëjmë gjithcka që është e mundur që qytetarëve të Prizrenit tu ofrohen shërbime më të mira e më cilësore përgjatë vitit në të cilin sapo kemi hyrë.Ndërkohë gjatë ditës së djeshme ka pasur përplasje ndërmjet nënkryetareve të LDK-së, Agim Veliut e Vjosa Osmanit për koalicionin me Vetëvendosjen.

Agim Veliu e kishte cilësuar se joserioze ofertën e VV-së karshi LDK-së.“Angazhimi dhe veprimet e ditëve të fundit të VV-së nuk janë një përpjekje serioze për ndërtimin e institucioneve dhe arritjen e marrëveshjes me LDK-në për të bashkëqeverisë mbi bazën e fuqisë së votës. E tërë kjo është një përpjekje e VV-së për pushtet absolut dhe për ta nënshtruar e nënçmuar LDK-në, duke provuar t’ia nëpërkëmbin dinjitetin”, ka shkruar ai.

Madje, sipas tij, kërkesat e sotme të VV-së shkojnë edhe më larg, në synimin e tyre që LDK të shkëputet nga e kaluara e saj europiane dhe euroatlantike.“Nga cila e kaluar duan ata të shkëputemi? Mbase duan që të distancohemi edhe nga rugovizmi. Kjo përpjekje e tyre sigurisht që është e dështuar dhe nuk duhet ta ndihmojë askush prej nesh”, tha ai.
Menjëherë pas kësaj deklarte ka reaguar Vjosa Osmani, duke mbështetur koalicionin me Vetëvendosjen.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT