Moti në Kosovë pritet të jetë me vranësira dhe intervale me diell. Sot vende-vende priten riga lokale shiu.

Në aspektin termik, temperaturat do të shënojnë rritje deri ditën e enjte, e më pas gradualisht do të zbresin përreth vlerave mesatare.

Temperaturat minimale do të lëvizin nga 10 deri në 13 gradë celsius, ndërsa maksimalet nga 25 deri në 27 gradë celsius.

Do të fryjë erë mesatare nga verilindja 4-9m/s.