Del Piero: Messi – Ronaldo, cili është më i miri?

Alessandro Del Piero ka vetëm lëvdata me Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon.

Ylli i Barcelonës dhe ai i Real Madridit janë të përfshirë në një debat të vazhdueshëm për epitetin e futbollistit më të mirë në botë.

Por, Del Piero sheh shumë ngjashmëri mes tyre, dhe i konsideron si ikona të sportit.

“Mendoj se njëri e bën tjetrin të tregojë më të mirën nga vetja, si të gjitha rivalitetet e mëdha në sport”, deklaroi ai për të përditshmen sportive italiane “Gazzetta dello Sport”.

Ish kapiteni i Juventusit i krahasoi ata me dy yjet e mëdhenj të tenisit, Roger Federer e Rafael Nadal.

“Ata janë dy lojtarë që luftojnë që të bëhen më të mirët në sportin e tyre, si Federer e Nadal”, shtoi ai.

Mirëpo, Del Piero nuk arrin t’i ndajë ata duke e veçuar njërin si më të mirë se tjetrin.

“Kush është më i miri? Kjo është si të më pyesni nëse më pëlqen më shumë mami ose babi! Do të preferoja të mos e thosha”, theksoi Del Piero.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT