Çka është nitrati i amoniumit që shkaktoi shpërthimin tragjik në Bejrut?

Presidenti libanez Michel Aoun bëri thirrje për një takim urgjent të kabinetit të Mërkurën dhe tha se një gjendje e jashtëzakonshme dy-javore duhet të shpallet pas një shpërthimi masiv në Beirut që vrau të paktën 100 njerëz dhe plagosi 4,000 të tjerë, përcjellë GazetaBlic.

Shpërthimi i së martës dërgoi valë tronditëse në të gjithë qytetin, duke shkaktuar dëme të përhapura në periferi të kryeqytetit.

Zyrtarët thanë që ata presin që numri i vdekjeve të rritet më tej ndërsa punëtorët e urgjencës gërmojnë nëpër rrënoja për të kërkuar të mbijetuarit.

Shkaku i shpërthimit nuk ishte i qartë menjëherë. Zyrtarët e lidhën shpërthimin me rreth 2.750 tonë nitrat amoniumi të konfiskuar që ishin ruajtur në një depo në port për gjashtë vjet.

Çfarë është nitrati i amoniumit?

Nitrati i amoniumit, për të cilin autoritetet libaneze kanë thënë që shkaktuan shpërthimin shkatërrues të Bejrutit, është një substancë kristalore pa erë që përdoret zakonisht si një pleh që ka qenë shkaku i shpërthimeve të shumta industriale gjatë dekadave.

Kur kombinohet me vajra të karburantit, nitrati i amoniumit krijon një eksploziv të fuqishëm të përdorur gjerësisht në industrinë e ndërtimit, por edhe nga grupe të armatosura siç janë Talibanët për eksplozivë të improvizuar.

Në kushte normale të ruajtjes dhe pa nxehtësi shumë të lartë, është e vështirë të ndizni nitrat amoniumi. Kjo është për shkak se është një oksidues – intensifikon djegien dhe lejon që substancat e tjera të ndizen më lehtë, por nuk janë në vetvete shumë të djegshme.

Për këto arsye, zakonisht ka rregulla shumë të rrepta se ku mund të ruhet: për shembull, duhet të mbahet larg karburanteve dhe burimeve të nxehtësisë./GazetaBlic

- Advertisement -

MË TË FUNDIT