Teknologji

“Toyota”, prodhuesi që shet më shumë automjete në botë

Kompania japoneze e automjeteve "Toyota Motor" ka shitur 5.47 milionë automjete në nivel global në 6 muajt e parë të vitit 2021, transmeton Anadolu...

Si do të funksionojnë kufizuesit e shpejtësisë që do të instalohen në të gjitha automjetet e reja nga viti 2022?!

Nga 2022, Bashkimi Evropian do të prezantojë Ndihmën Inteligjente të Shpejtësisë (përkthim fjalë për fjalë) ose kufizuesin e shpejtësisë. Ky sistem do të hyjë...

WhatsApp me ‘disappearing mode’, çfarë do të thotë kjo për përdoruesit

Aplikacioni i mesazheve WhatsApp po zhvillon një funksion të ri të fokusuar tek privatësia. Ky funksion ende nuk është në dispozicion për publikun por...

Prodhuesit e makinave paralajmërojnë të kufizojnë shpejtësinë maksimale të lëvizjes në 180 km/h

Shpejtësia maksimale e lëvizjes me makina  në të ardhmen, pavarësisht nga fuqia e motorit – do të jetë e kufizuar në fabrikë. Tani për...

Me këtë tabelë, ju zgjidhni të gjitha problemet e veturës

Shumë herë kemi probleme me veturën tonë dhe shpesh na paraqet sinajle në tabelë, për një problem të caktuar, mirëpo ne nuk e dijmë...

Mark Zuckerberg i dërgon mesazh të riut shqiptar

Së fundmi, në rrjete sociale është shpërndarë një video e krijuar nga Erald Halili, që tregon bukuritë mbresëlënëse të Shqipërisë, transmeton Klan Kosova. Kjo video...

Bitcoin sërish rritet, arrin shifër rekord

Bitcoin kaloi sot kufirin e 60 000 dollarëve për herë të parë në historinë e tij, shifër e rritur, sipas analistëve, nga plani i...

WhatsApp sfidon Zoom, thirrje video edhe nga kompjuteri

Kompania WhatsApp sfidon kompanitë Zoom dhe Skype duke realizuar telefonata dhe thirrje video të disponueshme edhe në versionin për kompjuterat, në një periudhë në...

Bitcoin po vazhdon të rritet, ja çfarë vlere ka arritur

Kripomonedha më popullore në botë ka shënuar edhe një rritje tjetër të mërkurën. Ka arritur të kapërcejë nivelin prej 51 mijë dollarësh, saktësisht 51.688 sosh. Si...