Drenica Kulturë

Dr. Lavdim Halilaj nga Drenasi bën emër në fushë e inteligjencës artificiale në Gjermani

Karvanit të sukseseve të shqiptarëve nëpër botë tash e një kohë ju bashku edhe Lavdim Halilaj nga Drenasi, i cili jeton dhe vepron në...

Milaim Zeka publikon fotografi nga masakra në fshatin Abri

Ish-deputeti kosovar, Milaim Zeka ka publikuar një fotografi nga masakra që ishte bërë në fshatin e tij, Abri. Zeka në postimin e tij ka shkruar...

Lumir Abdixhiku në Prekaz, nderon sakrificën e Jasharajve

Sot, kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë ka bërë homazhe të Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz. Në këtë vizitë, kryetari Abdixhiku është pritur...

Pas rrëfimit të nënës së Leotrimit nga Rezalla, krijohet poezi e me plot dhimbje për të dhe prindërit e tij (FOTO)

Rrëfimi emocionues i nënë Shukrie Ahmeti ( njëherit bashkëshortja e Komandatit- Dëshmor Malush Ahmeti nga fshati Rezallë i Skenderajt), ka bërë mijëra shqiptarë me...

Rrëfim rrënqethës i Murat Musliut nga Likoci i Skenderajt, për demostratat e vitit 1981 (FOTO)

Shkruan: Murat Musliu, pjesmarrës dhe organizator në demostratat e vitit 1981/// Demonstrata e 11, 26 marsit dhe 1 e 2 prillit të vitit 1981, ishin...

Ish-Presidentit Thaçi në protestat e vitit 1990 mbante në duar parullën “Rroftë shteti i Kosovës”

Anëtari i Këshillit Drejtues të PDK-së, Kushtrim Shkodra ka publikuar një fotografit të ish-Presidentit Hashim Thaçit, në protestat e 11 marsit të vitit 1990. Atë...

Vështirë ti mbanin lotët, historia e vdekjes së dajlit të vogël nga Rezalla: “Nanë, po me dhemb barku” – “Kur e kam kqyr i...

Edhe pas 22 vitesh nga lufta e Kosovës, ende kemi histori rrëqethëse të cilat nuk janë publikuar më herët. Një ndër to, është ajo e...

Ky ishte mësuesi Shaban Jashari, në këto vende kishte punuar si mësues dhe vyrtytet e tij si baba i heronjëve

Shaban Murat Jashari lindi më 2 prill të vitit 1924, në Prekaz, fshat i njohur për rezistencë kundër shkelësve të trojeve të atdheut. Ishte djali...

Kështu u dha lajmi për vdekjen e Adem Jasharit dhe familjes së tij më 7 mars 1998

Lajmi për vrasjen e komandantit legjendar, Adem Jashari, ishte raportuar në pothuajse në të gjitha mediat botërore. Para 23 viteve, më 7 mars 1998, lajmi...