Bujqësi

Hapet aplikimi për subvencione, ministri tregon si mund të aplikoni

Është hapur aplikimi për Programin e Pagesave Direkte të Subvencioneve për viti 2022, shkruan Gazeta Express. Ministri i Bujqësisë, Faton Peci ka treguar se ky...

Fermeri nga Pestova nis mbjelljen e patateve, i pret 100 tonë

Njihet si fshati që mbjell më së shumti hektarë me patate. Shaban Kosumi është njëri ndër banorët e Pestovës që në 5 hektarë tokë mbjell...

Peci: Këtë vit një koshere e bletëve do të subvencionohet me 20€

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhillimit Rural, Faton Peci ka njoftuar se këtë vit përmes Programit të Pagesave Direkte – Subvencioneve 2022, një koshere...

Kush është i riu që la Ministrinë e Bujqësisë, për t’u marr privatisht me bujqësi? (VIDEO)

Të punuarit në administratën e Ministrisë së Bujqësisë, nuk i ofroi mjaftueshëm komoditet ekonomik. Andaj, Valon Kuqica, nga Drenasi la këtë punë për tu marr...

Masat e reja, ja si po planifikon qeveria kosovare ta mbrojë tokën bujqësore

Ministri i Bujqësisë Faton Peci mori pjesë në Forumin Global për Ushqim dhe Bujqësi, konferencë kjo e cila mbahet në Berlin dhe organizohet nga...

Familja Bytyqi nga Krajkova që mban 12 mijë zogj fshati

Familja Bytyqi nga Krajkova që mban 12 mijë zogj fshati https://www.youtube.com/watch?v=9aywenmAbkU https://www.youtube.com/watch?v=9aywenmAbkU  

Bajraktari-Bajra: Po përkrahim fermerët e Skënderajt me grante për të parandaluar largimin nga fshatrat

Në komunën e Skënderajt po thuhet se i kushtohet rëndësi të madhe bujqësisë. Përgjatë viteve të fundit, shumë fermerë dhe bujq të kësaj zonë kanë...

I riu Kosovar që kultivon 300 krerë buallica! (VIDEO)

Është një lloj gjedhi që jeton në zona me ujë e në moçalishte. Ato përdoreshin dikur për transport pasi nuk tërhiqeshin edhe kur rrugët...

“O zot a po sheh?” — Fermeri i cili e pret grantin që dy dekada për kulmin e fermës që iu dogj në luftë

Ata që pësuan më së shumti nga dallaveret me grante e subvencione, po e vazhdojnë jetën të zhgënjyer me shtetin e institucionet. I tillë është...