Çamëria, plaga e kombit shqiptar nuk guxon të anashkalohet

OPINION NGA ERALD SELCA:

Çamëria pa asnjë dyshim është njëra nga plagët më të mëdha të kombit shqiptar me fatin më tragjik në Evropë ,ne si komb u copëtuam padrejtësishtë nga fuqitë e huaja në kurriz tonin dhe në dobi të vendeve armike fqinje serbomalazeze ,greke dhe sllavomaqedonase.
Ne si komb nuk guxojmë të harrojmë të kaluarën tonë tragjike krimet monstruoze bizantine-romake dhe ato otomane greke dhe sllave ne vecanti .Nuk guxojmë të harrojmë të kaluarën bajonetat mbi fëmijë dhe pleq e dhunimet e spastrimet etnike sipas parimeve të megalideas famëkeqe greke .
Çameria jonë ky territor historikisht i Shqipërisë edhe kur u shpallë Pavarësia e Shqipërisë në Vlorë me 28 Nëntor 1912-të ishte pjesë e këtij akti madhor dhe Ismail Qemaili kryeministri dhe babai i shquar i kombit shënoi emrin e Prevezës së bukur në pergamenë.
Çameria gjithnjë ka qenë shqiptare autoktone dhe këtë fakt e di bota edhe ne fare mirë ,emri Çamëri është emri antik i Thiamis lumit të sotëm të quajtur kallama Bocarenjët ,Pronjatet dhe Caparenjet ishin me ndikim të madh dhe gjuha shqipe e arvanitese flitej kudo që nga viti 1821 e tutje .
Dihet botërishtë që Athina ishte me shumë shqiptar dhe rrethina ,formimi i shtetit helen në vitin 1831 ishte në dëm tonin dhe të Shqipërisë Jugore dhe pas vitit 1913-tës famëkeqe ku në Londër na ndan si me bisturi Europa lavire dhe antishqiptare .
Grekët kanë frikë të madhe nga të vërtetat historike që janë në anën e ne shqipëtarëve ,kurrë nuk ka pasur dhe nuk ka ceshtje vorio-epiri ,Shqipëria është 99%shqiptare me vetëm 1 % minoritar disa mijera grekë vetëquajtur ,vlleh dhe jevgj ,Himara është Shqiptare puro dhe ndikimi grekë duhet luftuar mes Omonias dhe antishqiptareve Vasil Bollano dhe Vangjel Dule .
Populli ynë nuk duhet harrojë kemi memorie dobët dhe defekt gjenetik harresën ,nuk guxojmë të harrojmë gjenocidin e Greqisë okupatore armike ,Zvervën ato mijëra viktima .
Greqia vazhdon me provokime me politikë antishqiptare i vetmi deri tani që ju kunderpërgjigjë ishte i pavdekshmi Enver Hoxha, e sa për liderë tjerë Greku ka hy deri në Permet ka vrarë ushtarak shqiptar dhe provokimet nuk kanë të ndalur Greqia ka perdorur operacionin fshehsa ,ka terrorizuar shqiptarët atje ,nuk lejon camet mi pa varrezat dhe pronat e tyre dhe Tirana si struci hesht .
Ceshtja shqiptare pa zgjidhjen e ceshtjes came nën okupimin fashist grekë dhe viseve tjera nën okupimin sllavist nuk mund konsiderohet e mbyllur nga askush ,Greqia ka frikë nga realiteti nga Marin Mema unë Aleanca Kuqezi dhe nga atdhetaria shqiptare .
Ne në Kosovë vuajmë po aq sa për Toplicen ,Sanxhakun Ulqinin ,Tuzin Kosoven Lindore Iliriden eh edhe për të shtrenjtën Çamëri për Filatin ,Gumenicen ,Prevezën Janinën .
Politika shqiptare deri tani ka deshtuar në sensibilizimin e ceshtjes came ,nuk kanë turp e majta dhe e djathta akoma nuk kemi një rezolutë për Camerinë nga parlamenti shqiptar ne duhet jemi unik për ceshtjet madhore kombëtare dhe duhet ti tregojmë botës me libra ,fakte dokumentar se kush është Greqia duhet treguar botës se Greku nuk la gjë pa berë në shqiptarë .
Shteti shqiptar duhet ta dëbojë urgjentisht Janullotasin antishqiptar ,Bollano të burgoset të dehelinizohet vendi ,Agimi i artë të zhdepet dru në kufi dhe me grekun pe nuk ka me lëshu Edi Rama dhe Ilir Meta duhet mos bien në kurthet helene .
Tirana duhet sillet me dinjitet në mbrojtje ceshtjes sonë kombëtare dhe të jetë aktive në kancelaritë boterore për ndërkombëtarizim ceshtjes came dhe mos e hajë presionin e shovenizmit grekomadh .
Çameria është dhe do jetë shqiptare .

- Advertisement -

MË TË FUNDIT