Britania e Madhe del nga Bashkimi Evropian

Qytetarët britanikë kanë vendosur që shteti i tyre të dalë nga Bashkimi Evropian, transmeton KTV.

Sipas rezultateve zyrtare të orëve të para të mëngjesit të së premtes, fushata për daljen nga BE-ja ka fituar 52 % të votave, kurse ajo për mbetjen në BE 48 %.

Lideri i UKIP-it, Nigel Farage ka thënë se kjo është Dita e Pavarësisë së Britanisë së Madhe. Anglia dhe Uellsi kanë votuar me shumicë për të dalë nga Unioni, kurse Skocia dhe Iralnda Veriore për të mbetur në BE.

Monedha britanike Pound ka parë rënien më të madhe në histori për 30 vjet, teksa është kërkuar menjëherë dorëheqja e kryeministrit Cameron.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT