Bota përsëri në panik: Një kinez vdes nga Hantavirusi, por çfarë është dhe si shpërndahet ky virus

Një burrë kinez vdiq për shkak të ‘hantavirus’, njoftuan media-shtetet kineze, duke përhapur panik në një kohë kur bota po lufton pandeminë e koronavirusit, transmeton Gazeta Metro.

Sidoqoftë, hantanvirusi nuk është një virus i ri dhe ka infektuar njerëzit për dekada të tëra.

Këtë mëngjes, hantavirus u bë një nga trendet kryesore në Twitter, pasi mediat shtetërore kineze kanë postuar në Twitter rreth një personi në vend që vdes për shkak të virusit. Sidoqoftë, rezulton, hantavirusi nuk është një virus i ri dhe që po infekton njerëzit për dekada të tëra.

Global Times, një gazetë shtetërore në gjuhën angleze, shkroi në Twitter të martën, “Një person nga Provinca Yunnan vdiq ndërsa ishte duke u kthyer në provincën Shandong. Ai u testua pozitiv për hantavirus.’’

Por çfarë është Hantavirus?

Disa njerëz po e quajnë një virus të ri por nuk është kështu. Qendra Kombëtare e Informacionit të Bioteknologjisë së Shteteve të Bashkuara (NCBI) në një ditar shkruan se aktualisht, ky virus përfshin më shumë se 21 specie.

Virusi u emërua si virusi Hantaan, pas emrit të lumit Hantan. Ky zbulim fillestar daton në qasjet shkencore që u inicuan pas luftës Koreane (1951-1953), gjatë së cilës më shumë se 3000 raste të etheve hemorragjike Koreane u raportuan midis trupave të Kombeve të Bashkuara (KB).

Qendrat e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve të Shteteve të Bashkuara (CDC), në faqen e saj të internetit, shkruajnë se hantaviruset janë një familje e viruseve të përhapura kryesisht nga brejtësit dhe mund të shkaktojnë sindromat e larmishme të sëmundjes tek njerëzit në të gjithë botën.

“Hantaviruset në Amerikë njihen si hantaviruse ‘Bota e Re’ dhe mund të shkaktojnë sindromën pulmonare hantavirus [HPS],” thotë CDC.

Çdo burrë, grua ose fëmijë që është rreth minjve ose minjve që mbajnë hantaviruse të dëmshme mund të marrin HPS.

Kjo mund të ndodhë kur urina e brejtësve dhe pikat që përmbajnë hantavirus nxiten në ajër. Njerëzit gjithashtu mund të infektohen kur prekin urinën e miut, pikat ose materialin fole që përmbajnë virusin dhe më pas prekin sytë, hundën ose gojën. Ata gjithashtu mund të marrin HPS nga një kafshim nga miu ose miu.

Nëse njerëzit marrin HPS, ata do të ndjehen të sëmurë një deri në pesë javë pasi të ishin rreth minjve që mbartnin një hantavirus.

Cilat janë simptomat e këtij virusi?

Ethe, dhimbje të rënda të muskujve, lodhje. Pas disa ditësh ata do të kenë vështirësi në frymëmarrje. Ndonjëherë njerëzit do të kenë dhimbje koke, marramendje, të dridhura, të përzier, të vjella, diarre dhe dhimbje në stomak./gazetametro.net

- Advertisement -

MË TË FUNDIT