“Bisha” e re e Putin që mund të zhdukë një qytet të tërë (VIDEO)

Sikur të mos mjaftonin tensionet për shkak të bombardimit të Sirisë, Rusia ka prezantuar një nëndetëse të re bërthamore, e cila është e aftë të shkaktojë një cunam prej 90 metrash të lartë dhe për të zhdukur qytetet bregdetare.

Sipas ekspertëve, nëndetësja besohet të jetë sistemi i “Status-6”,  e njohur edhe si ‘makina e Putinit’,

Thuhet se nëndetësja është në gjendje të mbajë një raketë prej 100 megatonësh.

Shpejtësia maksimale e saj arrin në 103 km në orë, me aftësi për të hedhur një raketë bërthamore brenda rrezes së SHBA-ve.

Ndërtimi i nëndetëses u konfirmua nga vetë Presidenti rus në fjalimin e tij vjetor në Moskë muajin e kaluar.

Putini tha se ajo është nëndetësja më e shpejtë nënujore sdhee  është e aftë të mbajë një armë bërthamore për të goditur anijet transportuesve të avionëve dhe objektet bregdetare.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT