Biden tregon që a do të largohet SHBA-ja prej Lindjes së Mesme

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të largohen nga Lindja e Mesme sepse të ishte një vakum që do të mbushet nga Rusia, Kina apo Irani, ka thënë presidenti amerikan Joe Biden në një samit në qytetin e Detit të Kuq të Arabisë Saudite, Jeddah.

Ai tha gjithashtu në samitin të shtunën se SHBA-ja është e përkushtuar për të siguruar që Irani të mos marrë kurrë një armë bërthamore, raporton Al Jazeera, transmeton Express.

Udhëheqësit e gjashtë vendeve të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC) – Arabia Saudite, Katari, Bahreini, Kuvajti, Omani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe – plus Jordania, Egjipti dhe Iraku po mbajnë bisedime për sigurinë rajonale dhe marrëdhëniet dypalëshe me SHBA-në në samiti.

Biden po përdorte samitin për të paraqitur strategjinë e tij për Lindjen e Mesme ndërsa mbylli pjesën e fundit të një udhëtimi katër-ditor që synonte të forconte lidhjet në rajon.

“Ne nuk do të largohemi dhe do të lëmë një vakum që do të mbushet nga Kina, Rusia apo Irani”, tha Biden. “Ne do të kërkojmë të ndërtojmë këtë moment me lidership aktiv, parimor, amerikan”. /Express

- Advertisement -

MË TË FUNDIT