Biden paralajmëron se Rusia mund të futet në Ukrainë në shkurt

Presidenti amerikan, Joe Biden ka paralajmëruar se ka mundësi që Rusia të mund të pushtojë Ukrainën muajin e ardhshëm. Kështu bëri të ditur zëdhënësja e Këshillit Kombëtar të Sigurisë, Emily Horne.

Deklaratat, presidenti amerikan i ka bërë gjatë një bisede telefonike me homologun ukrainas Volodimir Zelenski.

Gjatë bisedës, Biden ka rikonfirmuar gatishmërinë e Shteteve të Bashkuara, bashkë me aleatët dhe partnerët, për t’iu përgjigjur me vendosmëri Rusisë.

Ndërsa presidenti ukrainas tha se ata diskutuan për përpjekje diplomatike për të shmangur përshkallëzimin e situatës dhe u dakorduan për aksione të përbashkëta në të ardhmen.

Rusia ndërkohë thotë se sheh “pak terren për optimizëm”, në zgjidhjen e krizës pas refuzimit të SHBA për kërkesat e tyre kryesore.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT