Biblioteka “Al-Qarawiyyin në Maroko” më e vjetra në botë

1157 vjet pas themelimit, biblioteka më e vjetër në botë përfundimisht është rinovuar dhe ka nisur të presë pritur vizitorët e saj, që po dynden të shohin mrekullitë e fjalës së shkruar që ndodhen brenda.

E vendosur në qytetin maroken Fez, biblioteka e Al-Qarawiyyin është pjesë e universitetit më të vjetër në botë, të hapur në vitin 859.

Biblioteka edhe më herët ka ndryshuar pamjen, por arkitektja kanadeze-marokene Aziza Chaouni ka vendosur t’i japë një fytyrë krejtësisht të re.

Për ta prezentuar këtë risi, universiteti ka hapur bibliotekën edhe për publikun, pasi ka qenë e rezervuar vetëm për akademikë dhe teologë, shkruan Techinsider.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT