Belgjika, Kroacia fitojnë bindshëm, barazojnë Holanda, Turqia, Italia

Janë luajtur takimet e grupeve A, B, H për kualifikimet në Euro 2016.
Holanda dhe Turqia janë ndarë baraz për kualifikimet në Euro 2016. Turqit ishin të paret që shënuan me anë të sulmuesit Burak Ylmaz në minutën e 37’ për 0:1. Me ketë rezultat përfundoj pjesa e parë. Kur po mendohej që Turqit do të shënojnë një fitore të rëndësishme në Holandë, për të barazuar rezultatin u përkujdes Wesley Sneijder në minutën e 90’ për 1:1. Holanda në grupi A renditet në vendin e 3 me 7 pikë, kurse Turqia në vendin e 4 me 5 pikë.
Kurse në grupin B fitore të rëndësishme kanë shënuar Bosnia-Hercegovina, Wales. Dhe Belgjika. Wales ka mposhtur Israelin me rezultat 0:3. Bosnia-Hercegovina ka mposhtur Andorrën me rezultat 0:3. Kurse Belgjika ka shkatërruar Qipron me rezultat 5:0.
Në grupin H Kroacia ka shkatërruar Norvegjinë me rezultat 5:1, kurse Italia ka shmangur humbjen nga Bulgaria duke barazuar në minutat e fundit me rezultat 2:2./Drenicapress/
Grop A
Pos
Team
P
W
D
L
F
A
GD
Pts
1
Czech Republic
5
4
1
0
11
6
5
13
2
Iceland
5
4
0
1
12
2
10
12
3
Holland
5
2
1
2
11
6
5
7
4
Turkey
5
1
2
2
6
8
-2
5
5
Latvia
5
0
3
2
2
11
-9
3
6
Kazakhstan
5
0
1
4
4
13
-9
1
Group B
Pos
Team
P
W
D
L
F
A
GD
Pts
1
Wales
5
3
2
0
7
2
5
11
2
Israel
4
3
0
1
9
5
4
9
3
Belgium
4
2
2
0
12
1
11
8
4
Cyprus
5
2
0
3
9
10
-1
6
5
Bosnia-Herzegovina
5
1
2
2
5
6
-1
5
6
Andorra
5
0
0
5
2
20
-18
0
Group H
Pos
Team
P
W
D
L
F
A
GD
Pts
1
Croatia
5
4
1
0
15
2
13
13
2
Italy
5
3
2
0
8
4
4
11
3
Norway
5
3
0
2
7
8
-1
9
4
Bulgaria
5
1
2
2
6
7
-1
5
5
Azerbaijan
5
1
0
4
4
11
-7
3
6
Malta
5
0
1
4
1
9
-8
1
- Advertisement -

MË TË FUNDIT