Baltimore në flakë, protestuesit djegin gjithçka (Video)

Qyteti amerikan Baltimore po digjet nga flakët që kanë shkaktuaru protestuesit të cilët eskaluan në dhunë, duke djegur dhe shkatërruar gjithçka në qytet, raporton BBC.

Autoritetet e qytetin kanë shpallur gjendje emergjence, pas protestës e cila filloi si revoltë ndaj një zezaku të vdekur gjatë arrestimi të policisë, transmeton Indeksonline.

Një javë e vështirë është paralajmëruar në këtë qytet, dhe zbarkimi i 5.000 trupave policore pritet të bëhet për të mirëmbajtur rendin dhe ligjin.

Mësohet se disa protestues dhe 7 oficerë policie janë lënduar gjatë përplasjes në protestë.

Dhuna filloi pasi që ra nata në qytet, dhe ndërtesat u panë të digjeshin në flakë nga turmat e njerëzve të indinjuar me vdekjen e zezakut.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT