Bakllava që gatuhet për vetëm gjysmë ore

Bakllava ekspres: Shije e mirë e njohur, gatuhet për vetëm gjysmë ore!

Përbërësit:

– 4 vezë,

– 2 filxhanë (nga 2 dcl) sheqer,

– 1 filxhan vaj,

– 1 filxhan qumësht,

– 1 filxhan griz,

– 1 filxhan miell të egër,

– 2 filxhanë arra të bluara

Për shtojcë:

– 05, l ujë,

– 2 filxhanë sheqer

Përgatitja:

Përzieni vezët me sheqer dhe shtoni përbërësit e tjerë.

Qitni në tepsi dhe piqni rreth gjysmë ore.

Ëmbëlsirës së nxehtë qitni shtojcën të cilën e keni bërë duke e zier ujin me sheqer derisa është shkrirë sheqeri.

I qiten arrat e bluara ose sipas dëshirës e zbukuroni me arra të ndara përgjysmë.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT