Avionët rusë bombardojnë për herë të parë bazat e DAESH në Siri

Aeroplanë bombardues rusë kanë goditur për herë të parë bazat e organizatës terroriste DAESH në Siri, ku Moska po ndërmerr që prej 30 shtatorit një ofensivë sulmesh ajrore, njoftoi të martën ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoygu.

“Avionët bombardues tip Tu-22 goditën sot vendstrehimet e DAESH-it në provincat Raka dhe Deir Ezzor (lindje), ndërsa avionët tip Tu-160 dhe Tu-95MC, kanë bombarduar provincat Halep dhe Idlib (veriperëndim)”, deklaroi Shoygu gjatë një takimi të shtabit të ushtrisë ruse në prani të Presidentit rus, Vladimir Putin.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT