Ambasadori amerikan trondit serbët: I quan skizofrenikë

Serbët janë pakëz skizofrenikë, sepse zemrat e tyre ende rrahin për Lindjen, ndërsa kokat e tyre qojnë kah Perëndimi, ka thënë ambasadori i SHBA-ve në Serbi Michael Kirby.
Duke folur në një intervistë për B92-ishin serb, Kirby e ka përshkruar Aleksandër Vucin si një lider që brengoset për të ardhmen e vendit të vet, transmeton Indeksonline.
“Aleksandër Vuçiq është një lider që brengoset për popullin e vet. Ai po përpiqet që t’i qojë serbët në Europë, por ata janë pakëz skizofrenikë në këtë aspekt. Ende u rrahë zemra për Lindjen”, ka thënë ambasadori Kirby.
Sipas tij, dilema mes Rusisë dhe Europës është një farsë e cila u është serbëve përpara, por në realitet ajo nuk ekziston.
“Do të vazhdoni të keni miqësi me të dy vendet , por pyetja nuk është më te miqësia, sa është tek interesat strategjike të Serbisë. Duhet që t’i implementoni reformat që janë të kërkuara nga Evropa, dhe të afroheni nga Evropa. Të tjerat janë opsione të rreme”, ka shtuar ambasadori Kirby. /Indeksonline/
- Advertisement -

MË TË FUNDIT