Albin Kurti paralajmëron qeverinë e ardhshme me Vjosa Osmanin

Presidentja në detyrë Vjosa Osmani bashkë me ish-kryeministrin Albin Kurti janë takuar virtualisht me Raportuesen për Ballkanin Perëndimor në Parlamentin Evropian Viola von Cramon dhe deputetin e të gjelbërve ne Bundestagun Gjerman Manuel Sarrazin për të diskutuar mbi zhvillimin politik në Kosovë.

Kurti në një postim në Facebook ka thënë se po ashtu diskutuan mbi vizionin e “qeverisë sonë të ardhshme pas zgjedhjeve”, njofton Klan Kosova.

“Bashkë me Presidenten në detyrë, Znj. Vjosa Osmani, Raportuesen për Ballkanin Perëndimor në Parlamentin Evropian, Znj. Viola von Cramon dhe deputetin e të gjelbërve ne Bundestagun Gjerman, Z. Manuel Sarrazin, mbrëmë diskutuam për një orë e gjysmë në Zoom mbi situatën politike në Kosovë, vizionin reformator socio-ekonomik e ligjor të qeverisë sonë të ardhshme pas zgjedhjeve, agjendën tonë për nxjerrjen e shtetit nga kriza e shumëfishtë, si dhe integrimin evropian e rolin e diasporës”.

“Aktivistët shqiptarë, Muhamet Idrizi në Hamburg, me prejardhje nga Mitrovica, dhe, Emiljo Jazxhi, në Berlin e me prejardhje nga Korça, organizuan dhe moderuan këtë debat. Me miq të këtillë shtohet shpresa e rriten mundësitë për vendin tonë”.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT