Ai synon të arrijë majat e boksit duke u shpallur kampion absolut duke mposhtur kampionët e dy versioneve tjera, ndërsa tashmë ka në pronësi dy prej tyre. Në një video të publikuar së fundmi, shihet anglezi duke u stërvitur në atë që mund të jetë ringu më i lartë. Na çatinë e ndërtesës më të lartë në botë, Burj Al Arab në Dubai, shihet Joshua duke u stërvitur, në atë që është reklamë për qytetin e njohur të tregtisë. Në vitin 2018 Joshua pritet të përballet me kampionët Deontay Wilder dhe Joseph Parker, ndërsa me këtë të fundit marrëveshja për një duel pritet të arrihet brenda pak ditësh.

Një episod që nuk e shohim shpesh ka ndodhur në Ligën e parë angleze të futbollit.

Sulmuesi i Wigan Atletic, Rajan Kolglot, ishte titullar me ekipin e tij në ndeshjen e kampionatit kur i ndodh e papritura.

Pasi shënon dy gola mjaft të bukur, merr lajmin që gruaja e tij ishte duke lindur.

Ai zëvendësohet në minutën e 55-të dhe i veshur me uniformën e ndeshjes, arrin të shkojë në kohë në lindjen e djalit të tij. Momentin emocional ai e ndan me miqtë e tij teksa shkruan:

“Ishte një ndjenjë e mrekullueshme”.