5 laptopë kompaktë për studentët

Nëqoftëse jeni një student dhe jeni duke kërkuar për një laptop të ri, ne kemi disa sugjerime për ju. Një laptop i mirë është absolutisht tepër i domosdoshëm në shkollë për të bërë projekte, për të kërkuar në internet madje dhe për të mësuar nga librat që gjenden online. Për këtë ne po ju paraqesim një listë me 5 laptopë portabël, të fuqishëm dhe që përshtaten më së miri me buxhetin e një studenti.
  1. Dell XPS 13 bëri goxha bujë gjatë prezantimit në eventin CES. Kjo për shkak të kornizës së hollë nga e cila rrethohet ekrani i tij. Ai ka rezolucion 13.3 inç 1920×1080. Ky laptop është i disponueshëm dhe në versionin me ekran me prekje. Ai peshon vetëm 1.18 kg dhe është 0.7 inç i hollë. Proçesori që është përdorur në këtë laptop është i llojit Core i3 2.1GHz i shoqëruar nga 4GB DDR3 RAM i cili mund të zgjerohet deri në 8GB. Një hapsirë memorie SSD 128GB është mëse e mjaftueshme për nevojat tuaja. Këtë laptop mund ta bëni tuajin me një cmim prej 799$.
  1. ASUS Zenbook UX305 është një laptop i lehtë që nuk e rëndon xhepin tuaj. Ai peshon 1.18 Kg  dhe është vetëm 0.5 inç i hollë. Pavarësisht çmimit ai ka ekran 13.3 inch 3200×1800, memorie 512GB, 8GB RAM dhe tri porta USB-je 3.0. UX305 përdor një proçesor mesatar Intel Core M. Ky laptop kushton 699$.
  1. Lenovo ThinkPad Carbon X1 në sajë të një opsioni në hardrajv është tepër i shpejtë. Me një peshë prej 1.3 kg dhe hollësi 0.6 inç, Carbon është tepër i përshtatshëm për të punuar dhe jashtë shtëpisë apo shkollës. Laptopi përdor një proçesor i7 3.2GHz dhe 8GB RAM, hapsirë memorie 512GB. Ai është i disponueshëm në një ekran 14 inç 1920×1080 deri në 2560×1440 piksel dhe ka një çmim prej 1.119$.
  1. Alienware 15 është një laptop që të tërheq që në pamje të parë dhe në të mund të bëjë me tepër sesa kërkon një student. Ai ka një ekran 15 inç i cili mund të shëndrrohet në një ekran 4K nëqoftëse ju keni buxhet të mjaftueshëm për ta bërë këtë. Procesori i tij është i llojit i7 katër bërthamësh 3.5GHz dhe përfshin 8GB RAM dhe kartën 2GB GDDR5 NVIDIA GeForce e cila zakonisht përdoret në lojrat 3D por shërben më së miri dhe për të ndërtuar detyra grafike. Nëqoftëse kjo nuk ju mjafton atëherë ekziston dhe një njësi opsionale e cila quhet Graphics Amplifier. Kjo është një kartë grafike e jashtme. Me një çmim prej 1.119$ ky laptop është perfekt si për lojra ashtu dhe për të studiuar.
  2. HP Stream 11 është një laptop shumëngjyrësh që është ndërtuar në mënyrë perfekte për një student me një buxhet të ulët. Ai përdor proçesorin Intel Celeron 2.1GHz dhe ka 2GB RAM dhe 32GB memorie. Ekrani LED 11.6 inç ofron një rezolucion 1366×768 piksel. Stream 11 ka gjithashtu dhe dy porta USB-je dhe ngarkohet nga një bateri që premton 8 orë kohëzgjatje. Të gjitha këto përfshihen në një laptop që kushton vetëm 199$, një çmim me tepër se ekonomik apo jo? (PC World Albanian)

 

- Advertisement -

MË TË FUNDIT