16 VITE NGA RËNIA HEROIKE E TITANËVE TE UÇK-së-KOMANDANT HEKURIT DHE FITIM DURAKUT

OPINION NGA ERALD SELCA:     Asnje popull ne bote nuk e ka fituar lirine ne pjate ,dhe as populli shqiptar nuk do te clirohej kurre pa luften titanike dhe te armatosur te Ushtrise Clirimtare te Kosoves kesaj dalezotese te atdheut .Adem Demaci simboli yne kombetar me te drejte thoshte liria nuk fitohet ne pjate por me gjak dhe mund sepse okupatori serb kuptonte vetem gjuhen e forces .
 Treva e Rahovecit i dha Kombit shume Ukshin Hotin ,Ragip Hotin ,Tonin dhe Micin legjendar Sahit Krasniqin ,Visar Hotin Skender Krasniqin Fitim Durakun e qindra mijera deshmor dhe martire .
Kur u dogj Drenica dhe Dukagjini ,Rahoveci i tha po luftes Clirimtare dhe ishte me fshatrat perreth baze e luftes kurse ,Skender Rexhepi ky atdhetar poet intelektual trim strateg dhe luftetari shembullor i riu sypatrembur Fitim Duraku ishin njerez me peshe dhe ndikim te madh dhe sic e cek edhe ilegali i madh Smajl Latifi Fitimi shquhej per intelegjence ,vigjilence atdhedashuri propagande ishte edhe aktive ne protestat studentore te 1 Tetorit 1997 Dinjitetshem.
Dëshmori i Kombit Skënder Murat Rexhepi, nga fshati Mrasor, Komandant Hekuri , në vegjëlin dhe rininë e tij u shqu më kontribute dhe aftësi të mëdha njerëzore, ishte poet i lindur, njeri më virtyte të mëdha, njeri shumë i socializuar dhe human, mbi të gjitha ideali i tij ishte Kosova shtet i pavarur dhe sovran, krijim i një shteti të madhe shqiptar, gjë që edhe flijoj jetën e tij për këtë ideal të shenjët, më 21.01.1999 në Bellacerkë të Rahovecit, së bashku më dëshmorin e kombit Fitim Duraku.Flijim i Skender Rexhepit, Fitim Durakut, dhe shumë dëshmoreve të tjerë të UÇK-së , dha frytë, dhe sot në kemi shtetin më të ri në Ballkan, Republiken e Kosovës. Po e mbylli këtë vepër madhështore të këtyre dëshmoreve, më vargjet:
” Ju kishte lindur nëna për një botë të re, lule more trima që ratë për atdhe”.
Lavdi dëshmoreve të Kombit Shqiptar, lavdi dëshmoreve Skender Rexhepi dhe Fitim Duraku. Komandant Bajrush Gashi-Baruti flete me fjale miradije per Hekurin dhe Fiten madje ne lot me sy ,bashkeluftetari eshte shume i ngushet u realizofte amaneti i tyre u befte Shqiperia Etnike . Nuk ka titull me te madh se Deshmor ,ata jane te Pavdekshem jane gjaku jone Nderi i Kombit

- Advertisement -

MË TË FUNDIT