13 përfitimet befasuese shëndetësore të specit të djegës, të cilat ju duhet absolutisht t’i dini

Përfitimet shëndetësore të specit djegës përfshijnë përmirësimin e shëndetit të tretjes dhe metabolizmit, lehtëson migrenën, mund të zvogëlojë rreziqet e kancerit, lufton infeksionet e kërpudhave, ftohjet dhe gripin, siguron lehtësim të dhimbjeve të kyçeve, lufton inflamacionin, mbështet shëndetin kardiovaskular, mund të përmirësojë funksionet njohëse, jetëgjatësinë, promovon rritjen e qelizave të kuqe të gjakut, përmirëson shëndetin e syve dhe mban flokët dhe lëkurën tuaj të shëndetshme dhe më shumë.

Specat djegës janë të njohur për aftësinë e tyre për të përmirësuar shijen e çdo vakti me aromën e tyre të nxehtë. Sidoqoftë, specat djegës janë më shumë sesa thjesht pak nxehtësi. Specat djegës përdoren kryesisht si erëza dhe kjo mund të gatuhet ose të bëhet pluhur dhe të thahet. Karakteristika më e vlefshme e specave djegës është përbërja kapsaicinë. Kapsaicina është përbërja kryesore në specat djegës që u jep specave shijen e tyre të veçantë dhe një numër përfitimesh shëndetësore.

1.Përmirëson shëndetin e tretjes dhe metabolizmin

Një nga avantazhet më të mëdha të kapsaicinës është kontributi i tij në shëndetin e zorrëve dhe humbjen e peshës. Në kundërshtim me besimin e njohur, specat djegës në të vërtetë mund të jenë një anti-irritues për stomakun tuaj dhe një mënyrë e shkëlqyeshme për të trajtuar ulcerat e stomakut. Së dyti, specat djegës, veçanërisht në formën e tij pluhur, është i pasur me antioksidantë dhe përbërës të tjerë që mund të qetësojnë çështje të tjera të tretjes, si dhimbje stomaku, gazrat e zorrëve, diarreja dhe ngërçet. Specat janë në gjendje ta arrijnë këtë sepse stimulojnë lëngjet e stomakut dhe punojnë kundër aciditetit në traktin tuaj të tretjes.Së treti, specat djegës mund të përshpejtojnë metabolizmin tuaj. Duke përshpejtuar metabolizmin tuaj, ju frenoni dëshirat  për ushqim dhe përmirësoni shpejtësinë me të cilën djegni dhjamin. Në përgjithësi, mendohet se konsumi i specave djegës së bashku me praktikat e tjera të shëndetshme të jetës mund të përmirësojnë humbjen e peshës.2. Lehtëson Migrenën

Kapsaicina nga speci djegës gjithashtu ka treguar potencial në trajtimin e dhimbjeve të kokës dhe migrenës. Sipas një studimi nga Takimi vjetor i Akademisë Amerikane të Neurologjisë në Filadelfia, 18 pacientë me diagnoza të dhimbjes së kokës u trajtuan me një kapsaicinë intranazale.

Si rezultat, 13 pacientë patën lehtësim të plotë. Shumica e pacientëve të tjerë përjetuan një lehtësim, dhe vetëm një pacient nuk kishte lehtësim. Studiuesit zbuluan se kapsaicina desensibilizon nervin trigeminal dhe zvogëlon CGRP – që të dy janë përgjegjës për krijimin e dhimbjes së migrenës.

 1. Mund të ulë rreziqet e Kancerit

Specat djegës gjithashtu paraqesin një ilaç të mundshëm natyral për luftimin e kancerit. Sipas Shoqatës Amerikane për Kërkime të Kancerit, kapsaicina dhe antioksidantët në specat djegës mund të vrasin qelizat kancerogjene në leuçemi dhe kancer të prostatës. Kjo është kryesisht për shkak të vetive të larta antioksiduese dhe anti-inflamatore të specit djegës

Për shembull, në rastin e kancerit të prostatës, kapsaicina zvogëlon rritjen e qelizave të kancerit të prostatës duke shkaktuar një pakësim të llojeve kryesore të linjave qelizore të kancerit. Efekte të ngjashme mund të gjenden në kancerin e gjirit, pankreasit dhe fshikëzës.

 1. Lufton infeksionet mykotike, ftohjet dhe gripin

Ngjyra karakteristike e kuqe e specave djegës është një tregues që është e pasur me beta-karotinë ose pro-vitaminë A. Vitamina A është thelbësore në mirëmbajtjen e një sistemi të shëndetshëm të frymëmarrjes, zorrëve dhe urinës. Gjithashtu, vitamina A dhe vitamina C në specat djegës janë jetike në ndërtimin e imunitetit tuaj kundër infeksioneve dhe sëmundjeve.

Nëse vuani nga bllokimi i hundës ose alergji, një spraj hundës kapsaicinë mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave tuaja. Për më tepër, kapsaicina ka një numër të vetive antibakteriale që mund të luftojnë infeksionet kronike të sinusit.

Nëse vuani nga një ethe e lartë, specat djegës jo vetëm që mund të lehtësojnë dhimbjen, por ato gjithashtu mund të stimulojnë sistemin imunitar për të luftuar virusin.

Specat djegës gjithashtu mund të përdoren për vetitë e tyre anti-kërpudhave. Në mënyrë të veçantë, ajo mund të vrasë patogjenët e ushqimit, bakteret si H. pylori dhe të kurojë një numër sëmundjesh inflamatore të zorrëve.

 1. Siguron lehtësim të dhimbjeve të kyçeve

Përveç se është një burim natyral i lehtësimit të dhimbjeve për dhimbjet e kokës dhe migrenën, specat djegës mund të përdoren për të zvogëluar dhimbjen e kyçeve. Në thelb, ju mund të aplikoni specin djegës në lëkurë për të zvogëluar praninë e kimikateve P. Kimikati P është përbërja përgjegjëse për transmetimin e mesazheve të dhimbjes në tru.Kapsaicina lidhet me receptorët e dhimbjes dhe indukton një ndjesi djegieje që mund të desensibilizojë receptorët tuaj të dhimbjes me kalimin e kohës. Në këtë mënyrë, kapsaicina vepron si një qetësues I dhimbjeve. Në mënyrë tipike, mund të përdoret për të trajtuar herpesat, dhimbjet e kyçeve dhe neuropatinë HIV.

 1. Lufton inflamacionin

Një tjetër nga karakteristikat e vlefshme të kapsaicinës është se ajo pengon substancën P, e cila është një neuropeptid që është përgjegjës për proceset inflamatore. Si e tillë, kapsaicina mendohet të jetë një trajtim i mundshëm për një numër çrregullimesh të nervit shqisor, të tilla si dhimbja e artritit,

 1. Mbështet shëndetin kardiovaskular

Specat djegës gjithashtu mund të jenë një mënyrë e shkëlqyeshme, e natyrshme për të mbështetur sistemin tuaj kardiovaskular dhe për të parandaluar sëmundjet e zemrës. Specat djegës kanë shumë kalium, i cili është një mineral me një numër funksionesh në trupin e njeriut. Kafshët të cilat ishin trajtuar me një substancë që shkakton artritin inflamator i përgjigjen mirë një diete të pasur me kapsaicinë. Falë dietës, kafshët përjetuan një zhvillim të vonuar të artritit dhe një rënie të ndjeshme të inflamacionit në të gjithë trupat e tyre.

Kaliumi I kombinuar me folat mund të zvogëlojë shanset tuaja për të zhvilluar sëmundje të zemrës. Për më tepër, kaliumi mund të ndihmojë në relaksimin e enëve të gjakut, gjë që e bën rrjedhjen e gjakut shumë më të lehtë në trupin tuaj. Specat djegës përmbajnë gjithashtu riboflavinë dhe niacinë. Ky i fundit është përgjegjës për ruajtjen e niveleve të shëndetshme të kolesterolit dhe nga ana tjetër, ul rrezikun për sëmundjet e zemrës. Specat djegës gjithashtu mund të mbrojnë yndyrat në gjakun tuaj kundër radikalëve të lirë. Për shembull, një studim zbuloi se ngrënia e djegës së freskët rrit rezistencën e yndyrave në gjak ndaj oksidimit, i cili është dëmtim i radikalëve të lirë në nivelet tuaja të triglicerideve dhe kolesterolit.

 1. Ulni rreziqet e diabetit tip 2

Përveç ruajtjes së shëndetit tuaj të zemrës, specat djegës mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të niveleve të larta të insulinës në gjak, e cila është një simptomë e zakonshme e Diabetit Tipi 2.Sipas Revistës Amerikane të Ushqimit Klinik, një numër shkencëtarësh australianë zbuluan se një vakt që përmban spec djegës mund të rezultojë në sasinë e duhur të insulinës për të ulur nivelet e sheqerit në gjak. Ky është një fakt veçanërisht i dobishëm për individët me BMI të lartë ose ata që vuajnë nga mbipesha. Së fundmi, mos harroni se specat djegës janë të pasur me antioksidantë, kartenoide dhe vitaminë C. Këto kontribojnë shumë edhe në rregullimin e insulinës.

 1. Mund të përmirësojë funksionet njohëse

Një nga mënyrat kryesore për të mbajtur një përformancë të fortë njohëse është një sasi e duhur e oksigjenit dhe hekurit. Për fat të mirë, specat djegës janë të pasura me hekur. Kjo çon në një rritje në rrjedhën e gjakut dhe prodhimin e hemoglobinës në trurin tuaj.

Nga ana tjetër, specat djegës mund të ndihmojnë në përmirësimin e performancës suaj njohëse. Për më tepër, ato gjithashtu mund të ulin shanset tuaja për të zhvilluar çrregullime njohëse si çmenduria dhe Alzheimeri.

 1. Mund të përmirësojë jetëgjatësinë

Një studim I kryer nga Akademia Kineze e Shkencave Mjekësore zbuloi se njerëzit që konsumojnë ushqime pikante kanë një shans më të mirë për të pasur një jetë më të gjatë. Me fjalë të tjera, erëzat e zakonshme kanë potencialin për të rritur mundësinë e një personi për të jetuar një jetë më të gjatë dhe të shëndetshme. Gjatë shtatë viteve, studiuesit zbuluan se individët që hanin ushqime pikante tre deri në shtatë herë në javë kanë një shans më të vogël të përjetojnë kancer, sëmundje të zemrës dhe sëmundje të frymëmarrjes. Kjo mund të kreditohet në aftësinë e kapsaicinës për të zvogëluar inflamacionin, pastruar traktin respirator dhe në përgjithësi të zvogëlojë zhvillimin e sëmundjeve gjatë gjithë jetës.

 1. Nxit rritjen e qelizave të kuqe të gjakut

Përveç ruajtjes së shëndetit të zemrës, specat djegës gjithashtu mund të ndihmojnë në formimin e qelizave të reja të gjakut. Kjo për faktin se specat djegës janë të pasur me bakër dhe hekur. Si të tillë, ata janë në gjendje të trajtojnë simptomat e anemisë dhe lodhjes. Për më tepër, specat djegës gjithashtu përmbajnë acid folik, i cili është thelbësor për të luftuar aneminë dhe për të prodhuar qeliza të kuqe të shëndetshme të gjakut. Kjo është veçanërisht e vlefshme për gratë shtatzëna sepse një mungesë e acidit folik mund të nënkuptojë defekte të lindjes tek foshnjat e porsalindura.

 1. Përmirësoni shëndetin e syrit

Siç e përmendëm më parë, vitamina A në specat djegës është e rëndësishme për ndërtimin e një sistemi të fortë imunitar. Sidoqoftë, është gjithashtu e rëndësishme në mbajtjen e shikimit tuaj të shëndetshëm dhe të fortë.

Është e njohur për parandalimin e verbërisë së natës dhe degjenerimit të syrit. Një lugë gjelle piper djegës në dietën tuaj përmban 9% të nevojës suaj ditore të rekomanduar për vitaminë A.

 1. Mban flokët dhe lëkurën tuaj të shëndetshme

Vitamina C në specat djegës nuk forcon vetëm sistemin tuaj imunitar. Gjithashtu krijon dhe mirëmban kolagjenin, i cili është një proteinë kyçe që gjendet në flokë dhe lëkurë të shëndetshëm. Në mënyrë të veçantë, piperi i kajenës është një përbërës i shkëlqyeshëm natyral që mund të shtojë disa erëza në një rutinë bukurie.

Extraktin e Specit te kuq djeges e gjeni si një prej përbërësve te një prej dy produkteve te kompanisë Zvicerane.

Për informacion te mëtejshëm na kontaktoni.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT