PDK doli partia e tretë në zgjedhjet e 6 tetorit. Ajo ka arritë të marr 25 ulëse në Kuvendin e Kosovës, konkretisht 21.458 për qind të votave, transmeton Drenica Press

Më i votuari nga Drenica po del të jetë, djali i Sami Lushtakut, Mergimi, me 18.359 vota, i ndjekuar pas nga Ferat Shala me 18.334 vota.

Deputetë të tjerë me prejardhje nga Drenica, ndonëse të nominuar edhe nga degë të tjera janë: Bedri Hamza, Abelard Tahiri, Bekim Haxhiu, Sejdi Hoxha, Fadil Nura, Ganimete Musliu, Blerta Deliu Kodra.

Me prejardhje nga Skenderaj janë edhe Ariani Musliu dhe Evgjeni Thaci.

Ndërsa nga VV’ja është Rexhep Selimi. /Drenica Press/